Kifoza ili pogrbljenost je povećana krivina kičmenog stuba u grudnom delu, ali može da se javi i na drugim delovima kičme. Posebno je uočljiva u sedećem položaju i prati je povijenost ramena u napred. Često je posledica naglog rasta kao i nepravilnog sedenja kod dece koja imaju slabe mišiće stomaka i leđa.
Zasto nastaje kifoza kicme?
Savremeni način života sedenje na poslu, školi, prekomerni i teški rad ne adekvatan i kratak odmor,podizanje teškog tereta ne istezanje i ne vezbanje dovode da se kičma usled pritisaka sa kojih je napadnuta deformiše, krivi i sabija u kifozu (grba u grudnom delu), skoliozu (kriva kičma gledano odpozadi) ili kifo-skoliozu.Prilikom sedenja pritisak na naš karlični deo i kičmu sa stolice je 3 puta veći nego kad stojimo gde je kičma rasterećena na noge,tako da kod ljudi koji konstano i dugo sede kičma 3 puta brže propada i oboljeva.
Smatra se da danas većina populacije ima izraženu kifozu koja je karakterističnija za muški pol i skoliozu koja je zbog slabosti mišića karakterističnija za ženski pol.
Dijagnoza
Lečenje
Lakši oblici kifoze i kifotočno loše držanje se uspešno koriguju korektivnim vežbama. Kao dopuna preporučuje se plivanje i neki sportovi koji ne potenciraju već postojeći deformitet pa zato treba svakako konsultovati stručnjake u vezi sportskih aktivnosti.
Pored ciljanih korektivnih vežbi, korekcija stava je izuzetno važna u sklopu uspešnog lečenja kifoze i kifotičnog lošeg držanja. Usvajanjem pravilnog držanja trajno zadržavamo uspešno korigovan deformitet.
Cij lečenja je zaustavljanje dalje progresije deformiteta koji može ozbiljno da ugrozi rad unutrašnjih organa smeštenih u grudnom košu, pre svega srca i pluća. Posledice mogu biti smanjeni kapacitet pluća koji dovodi do oteženog disanja pri naporu i pojavi raznih smetnji u normalnom funkcionisanju ovog vitalnog organa. Srce takođe trpi određene posledice promenom oblika grudnog koša.